Przekierowanie nastąpi za sekund
Rallye-Mexique_597x350

18 RAJD MEKSYKU

Kris Meeke i Paul Nagle zajęli trzecie miejsce na mecie Rajdu Meksyku. Dla zespołu Citroën Total Abu Dhabi WRT to już drugi w tym sezonie finisz na podium. Sébastien Loeb i Daniel Elena, którzy we wcześniejszej fazie rajdu wygrywali odcinki specjalnie i zaimponowali wszystkim, wychodząc na prowadzenie w klasyfikacji, ostatecznie zajęli piąte miejsce. Powrót dziewięciokrotnych rajdowych mistrzów świata do dyscypliny, która przyniosła im sławę, miał sensacyjny przebieg i pomyślne zakończenie.

Pierwszy odcinek specjalny ostatniego etapu rajdu był kręty i techniczny. W dalszej części dnia nie brakowało szybkich tras, włącznie z dwoma przejazdami oesu Las Minas. W sumie składało się to na trudny, wymagający etap, inny niż typowe niedziele WRC, w których jazdy jest niewiele, a kierowcy głównie pilnują wypracowanych pozycji. 
Kris Meeke rozpoczynał etap na drugim miejscu, z przewagą 10,9 sek. nad kolejnym kierowcą. Niestety, już na pierwszym odcinku specjalnym Brytyjczyk przestrzelił hamowanie na odcinku brukowanej nawierzchni. Ceną za ten błąd było 47,5 sek. i spadek na trzecią pozycję. W dalszej części dnia Meeke utrzymywał trzecie miejsce i dowiózł je do mety. To dla niego pierwszy w tym sezonie rajd zakończony zdobyciem miejsca na podium. Dla całego zespołu to drugi z rzędu finisz w pierwszej trójce, po fantastycznym występie Craiga Breena w mroźnej, zimowej scenerii Rajdu Szwecji. Po Rajdzie Meksyku Meeke zajmuje czwartą pozycję w klasyfikacji kierowców.
Sébastien Loeb w trzecim etapie rajdu startował do oesów jako drugi i ta niedogodna pozycja startowa uniemożliwiła mu odgrywanie istotnej roli tego dnia. W tej sytuacji Loeb wykorzystał ostatnie kilometry meksykańskich szutrów, by lepiej wczuć się w prowadzenie Citroëna C3 i jednocześnie dopilnować zajmowanego piątego miejsca. Wynik ten nie odzwierciedla klasy, jaką zaprezentował rajdowy weteran
w Meksyku: do chwili przebicia opony w etapie sobotnim, Loeb wygrywał oesy i przez pewien czas zajmował pozycję lidera. Występ, którym Loeb i Elena przejściowo wracają do WRC, zdecydowanie należy oceniać z perspektywy całego weekendu, a nie tylko ostatniego etapu.
W terenie i klimacie stawiającym szczególnie trudne wymagania dla mechaniki samochodów, Citroën C3 WRC zapisał się zaliczeniem łącznie 8 najlepszych czasów na odcinkach specjalnych (w tym dwa na ex aequo), po raz kolejny dowodząc swojej konkurencyjności i niezawodności. Zespół Citroën Total Abu Dhabi WRT zgromadził w Meksyku sporą pulę punktów, dzięki którym od drugiego miejsca w klasyfikacji producentów dzieli go już tylko jeden punkt.

Top