Przekierowanie nastąpi za sekund
21122017142439_av2017113

Citroën ogłasza skład swoich załóg na sezon 2018

Citroën ogłasza skład swoich załóg na sezon 2018

W sezonie 2018 filarem zespołu Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team pozostanie Kris Meeke. Miejsce za kierownicą drugiego Citroëna C3 WRC, w dziesięciu rundach WRC, zajmie Craig Breen. Trzecim samochodem zespołu w kilku rundach wystartuje Khalid Al Qassimi. W trzech rundach Rajdowych Mistrzostw Świata – rajdach Meksyku, Korsyki i Katalonii – będziemy świadkami wielkiego powrotu Sébastiena Loeba, który wystartuje w barwach Citroëna. Stéphane Lefebvre otrzyma do dyspozycji Citroëna C3 R5, którym rywalizować będzie w serii WRC2.

Sto zwycięstw w rundach zaliczanych do Rajdowych Mistrzostw Świata – taki cel stawia sobie zespół Citroën Total Abu Dhabi WRT przed sezonem 2018. Od tego historycznego rekordu dzielą go jeszcze tylko dwa rajdy, które trzeba wygrać. To zadanie szefowie zespołu powierzają przede wszystkim swemu pierwszemu kierowcy, licząc też, że zapoczątkuje on w tym sezonie serię kolejnych 100 zwycięstw. 38-letni Kris Meeke udowodnił już, że jest w stanie zwyciężyć w każdej rundzie WRC – od sezonu 2013, czyli od czasu przejścia do Citroëna, wygrał pięć rajdów. W sezonie 2017, roku oficjalnego powrotu marki Citroën do WRC, Meeke już w trzecim starcie za kierownicą nowego C3 WRC odniósł zwycięstwo na meksykańskich szutrach. Ponownie zabłysnął zaliczając doskonałe czasy na asfaltowych trasach Rajdu Korsyki i prowadząc w tej imprezie. W drugiej części sezonu Meeke pokazał swoje umiejętności w roli lidera zespołu. Dowiodło tego drugie zwycięstwo, odniesione we wspaniałym stylu i z prawdziwym instynktem zwycięzcy, na mieszanych, asfaltowo-szutrowych trasach Rajdu Katalonii.

W dziesięciu przyszłorocznych rundach WRC zespołowym partnerem Meeke’a będzie Craig Breen. W ubiegłym sezonie, uczestnicząc po raz pierwszy w pełnym programie startów w WRC, Irlandczyk wyróżnił się imponującą regularnością – w sześciu rajdach finiszował na piątym miejscu. 27-letni kierowca jeździ w barwach zespołu Abu Dhabi Total WRT od 2016 r. W tym samym roku po raz pierwszy zajął miejsce na podium – był trzeci w Rajdzie Finlandii. Zadanie Breena w sezonie 2018 polegać będzie na wykorzystaniu doświadczeń zgromadzonych w ciągu minionego roku, by dostarczać zespołowi wielu punktów i walczyć o swoje kolejne miejsca na podium.

Sezon 2018 przyniesie powrót na odcinki specjalne legendarnej załogi Loeb-Elena. Kierowca z Alzacji i jego pilot z Monako zasłynęli zdobyciem dziewięciu tytułów Rajdowych Mistrzów Świata w klasyfikacji indywidualnej (od roku 2004 do 2012), a jednocześnie swoimi 78 zwycięstwami w WRC przyczynili się do zdobycia przez swój zespół ośmiu tytułów RMŚ w klasyfikacji producentów (lata 2003-2005 oraz 2008-2012). Po zakończeniu sezonu WRC 2012 Loeb i Elena wycofali się z regularnych startów w mistrzostwach. W 2013 r. ograniczyli się do udziału w czterech rundach, następnie Loeb pojawił się jeszcze w edycji 2015 Rajdu Monte Carlo. Obecnie Sébastien Loeb nie ma ciągłego kontaktu z rajdami rangi WRC, niemniej zajmie miejsce za kierownicą Citroëna C3 WRC w barwach oficjalnego zespołu, w rajdach Meksyku, Korsyki i Hiszpanii. Będzie to dla niego okazją do zapisania następnych pięknych kart w kronikach tych imprez. Alzacki kierowca w swoich mistrzowskich latach zwyciężał w nich w sumie 18 razy (sześć razy w Meksyku, cztery na Korsyce i osiem w Hiszpanii). Z kolei dla zespołu udział Loeba będzie okazją do korzystania z jego niezrównanego doświadczenia.

Trzecim Citroënem C3 WRC wystartuje w kilku rajdach Khalid Al Qassimi. Jednocześnie, nowym zadaniem Stéphane’a Lefebvre będzie zapisywanie sukcesów sportowych na koncie nowego Citroëna C3 R5 w bardzo konkurencyjnej serii WRC2.

Top