Przekierowanie nastąpi za sekund

11 KLUCZOWYCH TERMINÓW WRC

 

Czy znasz obie definicje WRC? Czym jest shakedown? Do czego służy service park? Poznaj wyjaśnienie terminów, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć świat rajdów WRC.

Glossaire10_625x349

FLEXI SERVICE

Termin ten dotyczy czterdziestopięciominutowego serwisu pod koniec dnia. Można go zacząć w konkretnej chwili, a nie od razu po wjechaniu na stanowisko serwisowe. Pozwala to zespołom mieć wystarczająco dużo czasu, aby mogły pracować na samochodach jeden po drugim, zamiast nad dwoma jednocześnie. Praca wszystkich mechaników dopuszczonych do serwisowania jest efektywniejsza (maksymalnie ośmiu na dwa samochody zespołu Citroën Total World Rally Team).

OPIS TRASY

Nazwa używana dla opisu charakterystyki odcinków z pomiarem czasu, na których walczy się podczas rajdowego weekendu. Podczas rekonesansu, kierowca ustnie opisuje pilotowi swój widok na drogę, używając specyficznego słownictwa i zwrotów. Pilot zapisuje te instrukcje w zeszycie. Podczas rajdu, odczytuje pace notes kierowcy, aby naprowadzać go i ułatwiać jak najszybsze pokonanie trasy.
Glossaire12_625x349
Glossaire2_625x349

SZPIEDZY POGODOWI

Na czterech rajdach na asfalcie uwzględnionych w kalendarzu WRC (Monte Carlo, Korsyka, Niemcy i Katalonia), wiodące drużyny są wspierane przez safety crews, składające się z byłych kierowców i pilotów. Wyposażeni w kopie pace notes drużyny dla której pracują, członkowie safety crew muszą ukończyć etapy przed zawodnikami i zgłosić zmiany, które wystąpiły na drodze i warunki, które się zmieniły od zwiadu. Robią to też pomiędzy pierwszym a drugim przejazdem na odcinkach, podczas wyścigu.

STREFA SERWISOWA

To miejsce, w którym zespoły biorące udział w mistrzostwach, urządzają swoje zaplecze techniczne. Samochody wracają tu w równych odstępach czasu pomiędzy etapami, aby zmienić opony, zmodyfikować ustawienia samochodu i przeprowadzić naprawy. Mimo, że ekipa może wykonywać naprawy przy użyciu narzędzi przewożonych w samochodzie poza obszarem service park, nie może tam otrzymywać pomocy od innych. Na ogół zespoły mają do dyspozycji tylko jeden service park. Zazwyczaj samochody przechodzą piętnastominutowy serwis rano przed startem. Później, w połowie odcinka, wracają na czterdziestominutowy serwis i na końcu spędzają czterdzieści pięć minut w serwisie po zakończeniu wyścigów tego dnia. Mechanicy mogą pracować przy pojeździe tylko wtedy, gdy mają założoną na ramię specjalną opaskę (po cztery opaski na samochód).
Glossaire6_625x349
Glossaire4_625x349

POWER STAGE

Ten termin opisuje jeden z odcinków rajdu, generalnie ostatni, który transmitowany jest na żywo w telewizji i podczas którego prowadzące zespoły zdobywają bonusowe punkty. Najszybszy kierowca zdobywa pięć punktów, drugi – cztery i tak aż do piątego miejsca.

RALLYE 2

Ekipa, która jest zmuszona opuścić rajd, może wznowić wyścig tego samego dnia. Od czasu przejazdu odejmowane jest jednak karne 7 minut za każdy opuszczony odcinek (10 minut, jeśli opuszczono ostatni etap).
Glossaire11_625x349
Glossaire3_625x349

REKONESANS

We wtorek i środę, przed każdym rajdem, zespoły wykonują rekonesans (zwiad). Przejeżdżają dwukrotnie każdy odcinek ulepszonym samochodem (roll cage, zawieszenie, hamulce, itp.), ale z mniejszą prędkością (maksymalnie 80 kg/godz.). Podczas rekonesansu mogą robić notatki dotyczące charakterystyce drogi.

SHAKEDOWN

Termin używany do określenia testowej sesji organizowanej w czwartek, przed startem rajdu. Shakedown jest przeprowadzany na drogach, które mają przypominać trasy właściwego wyścigu. Wszystkie ekipy muszą ukończyć przejechać trasę trzykrotnie.
Glossaire1_625x349
Glossaire5_625x349

ODCINEK SPECJALNY (OES)

Pojęcie określające zamknięty dla ruchu drogowego odcinek, na którym zespoły rywalizują ze sobą walcząc o jak najkrótsze czasy, wyruszając w dwu- albo trzyminutowych interwałach. Aby przemieszczać się pomiędzy etapami, ekipy poruszają się po odcinkach dopuszczonych do ruchu. Te wolne od rywalizacji odcinki są otwarte dla ruchu drogowego, więc kierowcy muszą przestrzegać przepisów. Muszą też je pokonywać w wyznaczonym czasie (target time). Przyjechanie za szybko, bądź za wolno, skutkuje karą czasową. Rajd jest więc serią przejazdów po zamkniętych i dostępnych odcinkach, a końcowe wyniki są sumą czasów z odcinków z pomiarem i kar czasowych.

SUPER ODCINEK SPECJALNY (SUPEROES)

Są to krótkie odcinki czasowe, często znajdujące się w centrum miasta na początku trasy. Przejazd nimi ma na celu przybliżenie wydarzenia fanom rajdów.
Glossaire9_625x349
Glossaire8_625x349

WRC

WRC to zarówno mistrzostwa “World Rally Championship” jak i samochody, które biorą udział w wyścigach “World Rally Cars”. Są to najbardziej zaawansowane technologicznie pojazdy, zasilane silnikiem 1.6 litra turbo, o mocy do 400 KM, przy czym ważą tylko 1190 kg. Wyposażone są w półautomatyczne, sekwencyjne skrzynie biegów. Charakteryzują się też doskonałymi parametrami aerodynamicznymi.
Top