Przeglądaj treść

AMI ONE CONCEPT. NOWA WIZJA MIEJSKIEJ MOBILNOŚCI

Citroën, którego historia rozpoczęła się w 1919 r., zawsze wyprzedzał ducha epoki. Marka zawsze projektowała bezkompromisowe, rewolucyjne samochody, które stawały się ikonami motoryzacji. Podczas Salonu Genewskiego w 2019 r. napisano kolejny rozdział tej historii. Citroën zaprezentował swoją wizję miejskiej mobilności, której priorytetem jest dostępność dla każdego.

STUPROCENTOWY CITROËN

Citroën Ami One Concept to interpretacja wolności życia w mieście, którą obrazuje hasło #LibertyElectriCityMobility. Łączy on wszystkie zalety technologii napędu elektrycznego z odważnym, pełnym kolorów designem oraz wyjątkowo łatwą eksploatacją. Pojazd jest jednocześnie bardzo praktyczny i komfortowy. 

Z Ami One Concept można korzystać bez prawa jazdy, dzięki czemu jest dostępny dla wielu. Idealnie odpowiada każdemu modelowi użytkowania samochodu w mieście − od carsharingu do najmu. Koncepcja i modele użytkowania tego pojazdu zainspirowane są wszechstronnością legendarnego 2 CV. Ma on wszelkie predyspozycje, by stać się popularną miejską ikoną. 

 

GEOMETRYCZNE KSZTAŁTY

Nadwozie Ami One Concept ma geometryczne kształty i wyjątkowo kompaktowe wymiary (długość 2,5 m, szerokość 1,5 m i wysokość 1,5 m), wygląda przy tym solidnie. Sprawia on wrażenie niebywale poręcznego i zwrotnego. Ami One Concept to pojazd, którego żywiołem jest miasto. Każdy z rogów nadwozia chroniony jest panelami Airbump®, które są jednocześnie kluczowym akcentem stylistycznym. Ich elementy polakierowano w kolorze Out of the Blue.

PRZÓD PEŁEN EKSPRESJI

Ami One Concept wygląda nowocześnie dzięki wyrazistej stylistyce przodu, który zdobi elegancka identyfikacja świetlna nawiązująca do kształtu litery Y. Akcent ten przywodzi na myśl motyw wykorzystany w koncepcyjnym CXperience. Światła dzienne LED oraz kierunkowskazy mają finezyjny design dzięki ich "unoszącej się" strukturze. Lakier Vivid Orange i dwuwymiarowe logo umieszczone w centralnej części czarnej płaszczyzny dodają mu dynamiki.

 

INTELIGENTNY PROJEKT

Ami One Concept ma wszystkie cechy, by zyskać popularność w miastach. Dzięki atrakcyjnemu designowi, inteligentnej konstrukcji i oszczędnemu charakterowi pojazd ten jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby w obszarze miejskiej mobilności. Dominującym motywem jest tu symetria, z którą wiążą się liczne korzyści. Drzwi z lewej i prawej strony są identyczne, mają jednak odwrotne zamocowania i otwierają się w dwie różne strony − zawiasy drzwi po stronie kierowcy znajdują się z tyłu. Rozwiązanie to optymalizuje dostęp do wnętrza od strony kierowcy  i zwiększa bezpieczeństwo pasażera. Z przodu i z tyłu nadwozia wykorzystano te same elementy − panele, zderzaki, błotniki i listwy progowe. Tylne światła są zamienne (prawe/lewe). Cztery elementy, z których zbudowano lusterka zewnętrzne i klamki, złożone są w różnych konfiguracjach. Unikalnym wyposażeniem jest również otwierana górna część nadwozia. Ręcznie odsuwany dach wykonany jest z brezentu w kolorze Anthracite Grey. Można go zdjąć lub założyć jednym ruchem.  

 

STUPROCENTOWA WOLNOŚĆ

Ami One Concept zapewnia nieograniczoną mobilność osobom mieszkającym w miastach, z prawem jazdy lub bez. Można z niego korzystać po ukończeniu 16 lat (14 we Francji). 

Citroën stworzył ten projekt jako alternatywę dla transportu publicznego oraz pojazdów dwukołowych.

 

100% ELEKTRYCZNY

Ami One Concept ma w pełni elektryczny napęd, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska i tani w eksploatacji. Samochód osiąga prędkość maksymalną 45 km/h nie emitując przy tym CO2. Zasięg wynosi 100 km i wystarcza do poruszania się w ruchu miejskim. Po podłączeniu Ami One Concept do miejskiej stacji ładowania lub punktu Wall Box można uzupełnić energię w akumulatorach w dwie godziny.   

 

Pojazdem tym podróżuje się w ciszy, jest on również przyjazny dla otoczenia − zamiast hałasu silnika emituje delikatny, dobrany przez projektantów odgłos. Jest to zgodne z regulacjami unijnymi wprowadzonym w życie 1 stycznia 2019 r., zgodnie z którymi pojazdy elektryczne muszą w trakcie jazdy generować dźwięk ostrzegający pieszych.  

 

STUPROCENTOWO SPRYTNY

Ami One Concept jest połączony z cyfrowym światem. Interfejsem pomiędzy kierowcą a samochodem jest smartfon. Zastępuje on również kluczyk. Otwieranie i zamykanie pojazdu odbywa się poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się na aluminiowej podstawie klamek. Po umieszczeniu smartfona w specjalnym miejscu w kokpicie rozpoczyna się proces komunikacji między kierowcą a pojazdem. Wybrane aplikacje wyświetlane są w polu widzenia kierowcy w formie dymków, na zasadach zbliżonych do działania wyświetlacza Head-Up. Kierowca za pośrednictwem smartfona uzyskuje dostęp do profilu osobistego oraz palety usług. Na kierownicy Ami One Concept znajdują się dwa przyciski: przywołanie asystenta poprzez polecenia głosowe oraz menu przewijania aplikacji. 

 

Z prawej strony Drive POD znajduje się cylinder z przyciskiem uruchamiania napędu i pokrętłem automatycznej skrzyni biegów.

 

ATRAJKCYJNE I PRZEMYŚLANE WNĘTRZE

Kokpit jest przyjemnie przestronny i bardzo funkcjonalny. Fotel kierowcy (przesuwany) i pasażera (zamocowany na stałe) są umieszczone asymetrycznie, aby maksymalnie wykorzystać miejsce we wnętrzu i zapewnić swobodę ruchów. Schowki zaprojektowano w przemyślany sposób, zagospodarowując w pełni dostępną przestrzeń. 

 

PRZESTRZEŃ NA BAGAŻE

Po stronie pasażera znajduje się przestrzeń przeznaczona na walizkę kabinową lub torbę podręczną. Z tyłu wygospodarowano specjalną platformę, dostępną po złożeniu oparcia fotela kierowcy. Mieści ona zestaw toreb specjalnie zaprojektowanych dla Ami One Concept przez Damiena Beala.

LIFESTYLE'OWE GADŻETY

Oferta gadżetów zaprojektowanych dla AMI ONE CONCEPT nawiązuje do jego charakteru i kolorów: 

  • # RUN: wiatrówka, zaprojektowana wraz z francuskim partnerem BACK TO ALASKA
  • # DRIVE: breloczek na klucze w kształcie klamki drzwi, wykonany z tego samego materiału 
  • # PLUG: kabel do ładowania kompatybilny z urządzeniami z iOS i Android
  • # CARE: silikonowa obudowa na smartfon, zaprojektowana we współpracy z firmą BONE
  • # CHARGE: solarna miniaturka origami, zaprojektowana we współpracy z francuską firmą LITOGAMI
  • # PLAY: metalowy, kolekcjonerski model samochodu w skali 1:43