Przeglądaj treść

PODRÓŻOWANIE W TRYBIE Ë-KOMFORT

Po premierze Ami One Concept, będącego interpretacją miejskiej elektromobilności, Citroën prezentuje 19_19 Concept. Samochód ten odzwierciedla wizję ultrakomfortowej, długodystansowej mobilności.

STUPROCENTOWY CITROËN

19_19 Concept to połączenie technologii z najwyższej półki ze spektakularnym designem, inspirowanym lotnictwem. Samochód zapewnia bezgraniczny komfort, przemieniając przedział pasażerski w prawdziwy salon na kołach. Inteligentne zawieszenie daje poczucie unoszenia się nad drogą. Ten innowacyjny, futurystyczny projekt ma zasięg wynoszący 800 km, wyposażenie umożliwiające autonomiczną jazdę na poziomie 4 oraz Osobistego Asystenta, który pozostaje w stałej interakcji z pasażerami.    

 

 

FUTURYSTYCZNY SAMOCHÓD

Futurystyczny przód

Nadwozie 19_19 Concept jest bardzo aerodynamiczne. Przód składa się z dwóch pokryw z pleksiglasu. Wyższa obejmuje błotniki, pełni również funkcję spojlera i jest bazą dla identyfikacji świetlnej Full LED. Zdobią ją szewrony i logo Origins. Przedział pasażerski jest widoczny z zewnątrz, podobnie jak elementy konstrukcji samochodu. Zawieszenie, koła i wewnętrzne powierzchnie spojlerów są udekorowane użebrowanym wzorem przypominającym kształt szewronów.  

 

Tył w klimacie high-tech

Design tyłu nawiązuje do wyglądu przodu nadwozia: kulista pokrywa bagażnika, aerodynamiczna rama pomocnicza oraz identyfikacja świetlna układająca się w dwuliniowy wzór przypominający literę Y, wkomponowana w szewrony i będąca jednocześnie spojlerem. W tylnej części dachu zamontowano dwa czujniki LIDAR (system pomiaru laserowego). Rama pomocnicza, przypominająca deskorolkę, eksponuje baterie i wszystkie elementy konstrukcyjne samochodu. Zdobią ją trzy linie − niebieska, biała i czerwona.  

 

SPEKTAKULARNY DESIGN

Przezroczysta kapsuła

W pełni przeszklone nadwozie 19_19 Concept wygląda jak przezroczysta kapsuła. Samochód ma imponującą długość, duży rozstaw osi i wyjątkowo krótkie zwisy.   

 

Z dwóch stron kulistego kokpitu umieszczone są elementy w kształcie skrzydeł samolotu, wzmacniające wrażenie solidności i optycznie poszerzające samochód.  

 

Pleksiglas w przedniej części jest przyciemniony, ma czarny odcień. Z tyłu dominuje barwa niebieska, która nawiązuje do lakieru legendarnego modelu Petite Rosalie. Pasażerowie siedzący z przodu mają świetną widoczność i są widziani z zewnątrz. Tylna część kapsuły pokryta jest folią z mikroperforacją, która zapewnia im prywatność.

 

Koła w rozmiarze xxl

19_19 Concept wygląda, jakby lewitował nad kołami w rozmiarze XXL (średnica: 930 mm, opony w rozmiarze 255/30 R30), opracowanymi przez markę Goodyear. Opona i koło wyglądają jak jeden element. Gumą pokryte są również obręcze, co przekłada się na wyjątkowy komfort akustyczny w trakcie jazdy.  

 

Nadkola zamiast z nadwoziem połączone są z kołami. Sprawia to wrażenie, jakby koła były całkowicie niezależnym elementem samochodu. Kabina wygląda, jakby spoczywała na czterech kulach, odseparowanych od drogi.   

 

Centralna tarcza obręczy pozostaje nieruchoma i eksponuje logo Citroën Origins, które dzięki temu jest doskonale widoczne w trakcie jazdy.

 

STUPROCENTOWY KOMFORT

 

19_19 Concept otwiera przed pasażerami świat nowych doznań. Fotel kierowcy wyposażony jest w intuicyjne elementy sterujące, wyświetlacz Head-Up prezentuje najważniejsze informacje na szybie przedniej, a w zagłówkach ultrakomfortowych siedzeń zamontowane są głośniki. Fotel pasażera z przodu można przekształcić w szezlong. Jest on wyposażony w elektrycznie regulowany podnóżek. Siedzenia z tyłu przypominają sofę. Pasażerowie mają do dyspozycji osobne, spersonalizowane i niezależne strefy nagłośnienia. 

 

W dolnej części minimalistycznej deski rozdzielczej znajduje się przeszklony panel, który przekształca się w ekran służący do wyświetlania filmów. Kierownica, której wykończenie przypomina marmur, unosi się nad powierzchnią deski rozdzielczej. W jej centralnej części zainstalowany jest ekran, na którym eksponowane są kolejno wszystkie generacje logotypów marki Citroën.  

 

Drzwi mają odwrotne zawiasy, które w połączeniu z brakiem słupka B zapewniają doskonały dostęp do kabiny. 

19_19 Concept ma inteligentne, aktywne zawieszenie z Progressive Hydraulic Cushions®*, wyposażone w system zapobiegający przechyłom nadwozia i układ przeciwkapotażowy. Eliminuje ono wstrząsy wywołane przez nierówności drogi.   

 

Istotny wpływ na komfort pracy zawieszenia mają koła i opony. Technologia IntelliGrip, wyposażona w inteligentne czujniki, wybiera optymalny tryb jazdy 19_19. System reguluje przyczepność i stabilność samochodu w trakcie jazdy sterując przyspieszeniem i układem hamulcowym. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom pasażerowie mają wrażenie unoszenia się nad drogą!

 

*progresywne ograniczniki hydrauliczne

STUPROCENTOWO FUTURYSTYCZNY  ELEKTRYCZNY I AUTONOMICZNY

800 km zasięgu

19_19 Concept to samochód w pełni elektryczny. Przyspiesza do 100 km/h w 5 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 200 km/h. Indukcyjne ładowanie akumulatorów jest wyjątkowo szybkie − wystarczy 20 minut, by uzyskać zasięg 600 km, w dodatku bez użycia kabla. 

 

 

 

Autonomiczna jazda

19_19 Concept potrafi jeździć bez udziału kierowcy. Może go wyręczyć w niektórych sytuacjach, np. na autostradzie lub w korkach. Kierowca może w każdej chwili przejąć kontrolę gdy ma na to ochotę lub w bardziej skomplikowanych sytuacjach, np. podczas poruszania się po zatłoczonych centrach miast.

INTUICYJNY, PROAKTYWNY ASYSTENT OSOBISTY

Asystent Osobisty ma formę cylindra umieszczonego w desce rozdzielczej. Wykorzystuje sztuczną inteligencję i jest pośrednikiem w interakcjach pomiędzy samochodem i pasażerami. Gdy kierowca prowadzi, asystent pozostaje aktywny, ale nie przejmuje pilotowania samochodu. Po wyborze trybu autonomicznego kierownica wraz z zestawem pedałów chowają się, a nad deską rozdzielczą wysuwa się Asystent Osobisty. Dzięki temu kierowca ma do dyspozycji dużą przestrzeń do projekcji.  

 

Asystent Osobisty korzysta z systemu rozpoznawania głosu bazującego na naturalnym języku, opracowanego przez SoundHound Inc, start-up z Doliny Krzemowej.